Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Letní hasičský tábor 2009

 

     15. - 23. 8. 09 se uskutečnil letní hasičský tábor SDH Kunčice, na který jeli naši mladí hasiči a vedoucí.

      Letos se tábora v Rapotínské samotě u Šumperka zúčastnilo celkem 35 dětí a z toho 8 dětí z našeho sboru a také 2 vedoucí (Áďa a Terka) . Odjezd byl naplánován autobusem do Rejchartic  a pak 3 km cesta pěšky do našeho tábora.  Za necelou hodinku jsme už byli v táboře, rozdělovali si chatky a vybalovali. dalším dnem začal táborový režim tzn . noční hlídky, budíčky, rozcvičky, úklid, pomoc v kuchyni, polední klid. Také mytí u pramene, kde jsme se nejvíc vyřádili u nedobrovolného stříkání flaškami po sobě nebo stříkáním ze džberovky,

      Vedoucí letos vymysleli celotáborovku na téma: ,, Asterix a Obelix´´. Dětem byla vysvětlena legenda a poté byli rozděleni  na 3 družstva. Jejich galský druid Panoramix se zbláznil a už nepoznával ani své přátele Obelixe a Asterixe. Hrozila záhuba jejich galské vesnice a tak požádal děti, aby mu předvedli  kouzla, že si snad vzpomene. Ta tak se děti v průběhu celého tábora během her učili mnoha dovednostem, které nakonec předvedli u táborového ohně.

      Na každý den byla určena jedna etapa z celotáborovky a zbytek dne jsme vyplnili dalším programem jako například míčovými hrami a společnými turnaji. Večer se ukončoval nástupem u ohně, vyhlášením ztrát a nálezů nebo případně vyhlášením nejlepších jednotlivců nebo družstev. Hodně děti bavila etapa  Asterix a Kleopatra, kdy měli děti po táboře rozházené všechny možné druhy krabic a měli z nich postavit co nejvyšší věž pro Kleopatru . Další družstvo mělo z krabic postavit co nejdelší zahradu pro královnu a třetí družstvo stavělo nejnižší věžičku . Další z etapovek  byl Lov divočáků = sbírání písmen, které byly napsány na kartičkách a poházeny po lese. Každé družstvo si mělo zapamatovat v časovém limitu písmenka a jejich pořadí . Když to dobře poskládali, vyšlo jim z toho kouzlo, které bylo zašifrované v gestech ( L – lusknutí , D – dupnutí , V – výskok , R – zkřížené ruce , …..) . Za celý tábor nasbíralo každé družstvo 3 kouzla. Kouzlo štít, kouzlo neviditelnosti a kouzlo ochrany před zlem.

     Během tábora jsme taky absolvovali celodenní výlet. Bohouš Doskočil nám domluvil exkurzi u šumperských hasičů. Děti dostávali bonbony za to, když správně odpověděly . Za hodinku jim ale vyhlásili výjezd, takže nás tam pak nechali samotný a nás se ujal někdo jiný . Po přednášce jsme se jeli aspoň trochu opláchnout na přírodní koupaliště. Moc jsme si to užili -  hlavně Áďa , Nela a Marek. Jedno dopoledne jsme také věnovali opakováním uzlů a značek,  protože děti čekal branný závod. Běhali jednotlivě sami za sebe. I vedoucí si museli zaběhat J.  Ale všichni nakonec doběhli s úsměvem na rtech a byli oceněni.

      Další součástí celotáborovky byla i stopovaná po družstvech . Děti plnily úkoly, které našly a na konci byly odměněny od Obelixe divočáky (bonbony). Náš cíl byl na Městských skalách, kde byl krásný výhled na zdejší hory. Předposlední noc proběhla stezka odvahy . Pro mladší děti byl menší okruh a pro starší děti vedoucí připravili delší trasu. I ti nejotrlejší se občas lekli a vyjekli. Jen Nela brala všechno s humorem a dělala si z toho srandu.

      Poslední den jsme dokončovali táborovku s úkoly a děti secvičovaly svá kouzla na večer k táboráku. Počasí se nám vydařilo až na poslední den k táboráku, kdy pršelo. Ale oheň jsme stejně rozdělali. Děti předvedly kouzla Panoramixovi, ten si vzpomněl, poznal Asterixe s Obelixem a za odměnu každému rozdal balíček dárečků. Večerka byla ten večer neomezená, ale jelikož pršelo, každý se zavrtal do spacáku ve stanu a usnul. Odjezd byl opět naplánován autobusem z Rejchartic. Všichni jsme se vrátili pořádku domů, sice špinaví, ale obohaceni o pár zážitků.

 

 Áďa Kolářová

účastnice tábora